Działalność naukowa
Przestępczość gospodarcza
Publikacja ma na celu przedstawienie i wyjaśnienie cennych oraz praktycznych zagadnień z zakresu przestępczości gospodarczej, która w dzisiejszych czasach przybiera różnorodne formy i wykazuje się dużą zmiennością. Publikacja pozwoli zapoznać się nie tylko z taktyką przestępczą sprawcy działającego w sektorach gospodarczych, lecz także metodyką oraz środkami zapobiegającymi zagrożeniom na tej płaszczyźnie.
Książka zainteresuje praktyków prawa, tj. adwokatów, radców prawnych, prokuratorów i sędziów, jak również audytorów, funkcjonariuszy służb państwowych, mediatorów oraz urzędników wszystkich szczebli realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa sektora gospodarczego w prawie krajowym i międzynarodowym chcących zgłębić swoją wiedzę z zakresu przestępczości gospodarczej i ekonomicznej.
Prawo wykroczeń
Postępowanie w sprawach o wykroczenia określane jest jako prawnie uregulowana działalność organów procesowych i uczestników postępowania zmierzająca do realizacji materialnego prawa wykroczeń. Wykroczenia, chociaż wyodrębnione ze względu na niski stopień społecznej szkodliwości (materialną zawartość), stanowią zdecydowaną większość naruszających normy sankcjonowane zachowań, które są najbardziej uciążliwe dla społeczeństwa. Stąd niebagatelne – także ze społecznego punktu widzenia – znaczenie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności za popełnienie czynów godzących niejednokrotnie w bardzo istotne dobra chronione prawem, jak np. bezpieczeństwo w ruchu drogowym czy stosunki pracy, ochrona środowiska lub bezpieczeństwo i porządek na wszelkiego rodzaju imprezach masowych. Wskazany cel określa zadania i przedmiot postępowania. Osiągnięcie go i tym samym realizacja zadań nałożonych na postępowanie jest możliwa jedynie przy aktywnym, prawidłowym działaniu uczestnika tego postępowania, jakim jest organ uprawniony do ścigania wykroczeń. W założeniu ustawowym jest to organ, którego jednym z zadań jest zwalczanie i zapobieganie popełnianiu wykroczeń. Na prawidłową reakcję na popełnione wykroczenie składają się m.in. doświadczenie wynikające z praktyki, a także czytelność przepisów regulujących postępowanie w sprawach o wykroczenia. Oddana do Państwa rąk publikacja w podtytule nosi nazwę – „Nowelizacja w praktyce”, problemy w niej poruszane odnoszą się do zmian legislacyjnych, które wprowadzono w ostatnim czasie tak w materialnym, jak i procesowym prawie wykroczeń.
Przestępczość gospodarcza
Monografia jest odzwierciedleniem najaktualniejszego stanu wiedzy na temat przestępczości ekonomiczno-gospodarczej, informacji w obszarze podatków oraz skali zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego. Przeznaczona jest dla profesjonalnego odbiorcy, jak i Czytelnika, który na kanwie prowadzonych dyskusji zechce poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie jako praktyk i teoretyk (funkcjonariusz, wolne zawody prawnicze, naukowiec).
Ustawa o działaniach antyterrorystycznych
Jednym z zasadniczych celów opracowania tego komentarza jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat charakteru zagrożenia, zasad zachowania w przypadku wystąpienia zdarzenia oraz form i środków zaangażowania państwa w przeciwdziałanie
i zwalczanie terroryzmu. Ma to istotne znaczenie dla budowania społecznego zrozumienia
i poparcia dla działań właściwych służb, organów i instytucji, przy założeniu funkcjonowania systemu antyterrorystycznego w oparciu o zasady proporcjonalności, adekwatności
i komplementarności.
Komentarz adresowany jest do szeregu służb i instytucji uczestniczących w systemie ochrony antyterrorystycznej RP. Publikacja stanowi także nieodzowną pomoc dla praktyków prawa, w tym radców prawnych i adwokatów oraz dla studentów prawa jako literatura uzupełniająca.
Ustawa o usługach detektywistycznych
Praktyczny komentarz do ustawy z 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 556. tekst jednolity) stanowi kompleksowe omówienie zagadnień z zakresu działalności detektywistycznej.
Ochrona przedsiębiorstwa przed szpiegostwem gospodarczym. Prawne i praktyczne aspekty zapewnienia bezpieczeństwa aktywów przedsiębiorcy
Książka poświęcona jest zagadnieniom przeciwdziałania przez przedsiębiorcę zagrożeniom związanym ze szpiegostwem gospodarczym, która to problematyka nie doczekała się dotąd monograficznego opracowania. Nakreślono koncepcję ochrony przedsiębiorstwa przed szpiegostwem gospodarczym, możliwie wyczerpująco ukazując te zagadnienia, które dotąd nie doczekały się opracowania. Ukazuje rozległość zagadnień, jakimi powinni zajmować się przedsiębiorcy, gdyż szpiegostwo gospodarcze i nieuczciwa konkurencja może wkraczać w praktycznie każdą sferę działania przedsiębiorstwa.
Działania kontrwykrywcze zorganizowanych grup przestępczych i organizacji terrorystycznych